Jak odzyskać prawo jazdy po alkoholu?

Jazda po alkoholu jest jednym z najczęściej popełnianych przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 2 lat (art. 178a § 1 kk). Oprócz kary sąd orzeka także środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres co najmniej 3 lat oraz nakłada na skazanego obowiązek zapłacenia świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości nie niższej niż 5 tys. złotych.

Za ponowną jazdę po alkoholu grożą zdecydowanie poważniejsze konsekwencje. Zgodnie z art. 178a § 4 kk za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości pomimo uprzedniego skazania za to samo (bądź podobne) przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, z możliwością warunkowego zawieszenia jej wykonania w wyjątkowo uzasadnionych wypadkach. Zamiast tej kary sąd może orzec karę ograniczenia wolności lub grzywnę (art. 37a kk). Za jazdę pod wpływem alkoholu po raz drugi (lub kolejny) sąd orzeka również dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 10 tys. złotych.

Po odbyciu co najmniej połowy zakazu prowadzenia pojazdów (a w przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów – po wykonywaniu go przez co najmniej 10 lat) można wystąpić do sądu z wnioskiem o zmianę sposobu wykonywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Jeżeli prawo jazdy zostało już wcześniej zatrzymane, sąd zalicza okres zatrzymania prawa jazdy na poczet orzeczonego zakazu. Wniosek o możliwość korzystania z blokady alkoholowej składa się do sądu, który wydał wyrok w pierwszej instancji.

Zgodnie z art. 182a kkw, sąd może uwzględnić wniosek, jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez skazanego nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. W razie nieuwzględnienia wniosku skazanemu oraz jego obrońcy przysługuje prawo do złożenia zażalenia w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia lub doręczenia postanowienia w tej sprawie.

Orzeczenie uwzględniające wniosek jest następnie przesyłane do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania skazanego. Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był orzeczony na okres dłuższy niż jeden rok, skazany musi ponownie zdać egzamin na prawo jazdy (zarówno teoretyczny, jak i praktyczny). Powinien także poddać się badaniom lekarskim i psychologicznym pod kątem zdolności do prowadzenia pojazdów. W braku przeciwwskazań (zdrowotnych oraz psychologicznych) do kierowania pojazdami oraz po uzyskaniu przez skazanego pozytywnego wyniku egzaminu prawo jazdy jest mu zwracane z adnotacją o możliwości prowadzenia jedynie pojazdów z blokadą alkoholową.



Call Now ButtonDARMOWY TELEFON